Aktualności

Z okazji Wielkanocy życzę szczęścia, zdrowia i sił, powodzenia w pracy i życiu osobistym, spełnienia najskrytszych marzeń, realizacji zamiarów i planów, pogody ducha oraz nadziei na lepszą przyszłość. Spokoju w sercu i pokoju na świecie.
Niech Wielkanocny czas odrodzi wszystko, co dobre.
Przegoni troski i smutki. Obudzi nadzieję na lepsze jutro.
ZARZĄD I CZŁONKOWIE
ELBLĄSKIEGO STOWARZYSZENIA
PRO – FAMILIA

******************************************************

Jak obyczaj stary każe, według ojców naszych wierzeń, pragnę złożyć Wam życzenia w dniu Bożego Narodzenia, niech gwiazdka betlejemska, która świeci o zmroku, doprowadzi Was do szczęścia, w nadchodzącym Nowym Roku . Niech będzie on pełen optymizmu, wiary, szczęścia , zdrowia i powodzenia życzy Elbląskie Stowarzyszenie PRO – FAMILIA

W tym roku , w trudnym dla wszystkich czasie pandemii Mikołaj w inny sposób dostarczył paczki . Pomimo trudnych warunków było bardzo miło i serdecznie  . Z zachowaniem wymaganych zasad sanitarnych :) Ho ho ho

************************************************************************************************************************

Obecny czas, to sprawdzian , z  którym przyszło nam się zmierzyć . Dlatego tym bardziej , życzymy wszystkim , szczególnie serdecznie , by Święta Bożego Narodzenia upłynęły nam w zdrowiu i spokoju.

Wigilia narodzenia Pańskiego to czas radości , pojednania        i oczekiwania. Czekamy z nadzieją , że Boży Syn przychodząc na świat przyniesie do naszych domów pokój, miłość , zrozumienie i wzajemne wybaczenie .

Życzymy wszystkim radosnych Świąt pełnych miłości osób najbliższych, Świąt pełnych nadziei, które wypełnią nasze domy zapachem choinki, a serca pokojem .

Niech Nowy Rok 2021 przyniesie spełnienie wszystkich planów i zamierzeń

***WESOŁYCH ŚWIĄT !!! ***

******************************************************************************************
******************************************************************************************
********************************************************************************************

******************************************************

GRATULACJE PANI PREZES !!!!!!!


„Tuus” dla Krystyny Grzybickiej. Za nami gala XIX Dni Papieskich

18.10.2019, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
"Tuus" dla Krystyny Grzybickiej. Za nami gala XIX Dni Papieskich

Fot. Ryszard Biel

Krystyna Grzybicka, szefowa Domu Pomocy Społecznej w Elblągu, otrzymała katolicką nagrodę „Tuus”, przyznawaną od 13 lat przez diecezję elbląską. Tegoroczną laureatkę poznaliśmy, w czwartek 17 października, podczas gali z okazji XIX Dni Papieskich.

„Tuus” to nagroda biskupa elbląskiego przyznawana w Elblągu. Od 2007 roku obdarowywane są nią osoby zaangażowane w promocję człowieka, pracę charytatywną, czy też działalność edukacyjno-wychowawczą. Do tej pory, w ten sposób, wyróżnieni zostali m.in.: biskup Julian Wojtkowski, misjonarz, ks. Stanisław Gorgol oraz Elżbieta i Jarosław Ciepłuchowie, małżeństwo prowadzące rodzinę zastępczą.

Tegoroczną laureatką nagrody „Tuus” została Krystyna Grzybicka dyrektorka Domu Pomocy Społecznej w Elblągu. Pani Krystyna całe swoje zawodowe życie poświęciła pracy z osobami z zaburzeniami psychicznymi. Od 1996 roku jest Dyrektorem Domu Pomocy Społecznej dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Obecnie kieruje Domem Pomocy Społecznej przeznaczonym dla 22 osób niepełnosprawnych intelektualnie, trzema filiami środowiskowego domu samopomocy dla: chorych z zaburzeniami psychicznymi, z Chorobą Alzheimera i zaburzeniami umysłowymi, mieszkaniem chronionym oraz specjalistycznymi usługami opiekuńczymi dla osób z zaburzeniami psychicznymi.

Moja praca polega na zapewnieniu opieki wsparcia, pomocy, osobom z zaburzeniami psychicznymi. Tym zajmuję się każdego dnia. To ciężka praca, ale bardzo ją lubię. Nagroda „Tuus” jest dla mnie niezwykle ważna. Obecnie znajduję się już na progu końca swojej pracy zawodowej. Można powiedzieć, że to takie uwieńczenie tego, co robiłam całe życie. Jestem niezwykle wzruszona

- mówiła Krystyna Grzybicka, tegoroczna laureatka nagrody biskupa elbląskiego.

Nagroda została wręczona podczas uroczystej gali z okazji XIX Dni Papieskich, która odbyła się w czwartek, 17 października, w hali przy al. Grunwaldzkiej. W tym roku wydarzenie to odbywał się pod hasłem: „Wstańcie, chodźmy!”.

W ciągu minionych lat przypominaliśmy, że Jan Paweł II to papież naszej wolności, papież rodziny, świętych, ludzi młodych, czy też papież nadziei. Hasło tegorocznych dni Papieskich brzmi: „Wstańcie, chodźmy!”. To tytuł jednej z książek Jana Pawła II, autor zaczerpnął go z ewangelii. (…) „Wstańcie, chodźmy!”, to słowa, które charakteryzują całe życie Jana Pawła II, jego niezwykłą energię w działaniu, siłę ducha, dynamizm, zdecydowanie i determinację. Także wobec nas Polaków jak, chociażby w 1079 roku, podczas pierwszej pamiętnej pielgrzymki do ojczyzny. Parafrazując, można powiedzieć: wstaliśmy i wyruszyliśmy w drogę z tym najlepszym przewodnikiem, wielki papieżem i nauczycielem prawdy. Każdego dnia w naszej codzienności, te słowa mogą być zachętą do tego, żeby nie zgnuśnieć, nie poddać się erozji i zardzewieniu, chodzi o nieustanne podejmowanie wyzwania, o rozwój, pracę, wysiłek, ten dotyczący chrześcijańskiego ducha, ale także naszych codziennych obowiązków

- podkreślał ks. Paweł Towarek, prowadzący uroczystość.

Czytaj więcej na https://info.elblag.pl/37,59678,Tuus-dla-Krystyny-Grzybickiej-Za-nami-gala-XIX-Dni-Papieskich.html#ixzz6JnmgbTuY

********************************************************************************************

UWAGA

ZMIANA ADRESU SIEDZIBY ELBLĄSKIEGO STOWARZYSZENIA

JESTEŚMY NA

UL. ZAMKOWEJ 16 A**********************************************************************************************************************************

W Wigilię Bożego Narodzenia Gwiazda Pokoju drogę wskaże.

Zapomnijmy o uprzedzeniach, otwórzmy pudła słodkich marzeń.

Niechaj Aniołki z Panem Bogiem, jak Trzej Królowie z dary swymi,

staną cicho za Waszym  progiem, by spełnić to, co dotąd było snem.

Ciepłem otulmy naszych bliskich i uśmiechnijmy się do siebie.

Świąt magia niechaj zjedna wszystkich.

Życzą :

Członkowie oraz Zarząd Elbląskiego Stowarzyszenia

„ PRO – FAMILIA ”

************************************************************************************************************************************

Spotkanie z Mobilną Rekreacją Muzyczną                      dr Macieja Kieryła

W dniach 7 – 8 kwietnia 2018r. odbyły się warsztaty z Mobilnej Rekreacji Muzycznej, której autorem jest dr Maciej Kierył, który to osobiście poprowadził warsztaty.

Maciej Kierył – lekarz-anestezjolog. W latach 1964-2013 anestezjolog w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym w Warszawie (dawniej Centralny Szpital Kolejowy). Absolwent Studium Muzykoterapii we Wrocławiu (1980r.). Stosował muzyczną premedykacje w salach operacyjnych Centralnego Szpitala Kolejowego w latach 1970-2013. Muzykoterapeuta Domu Pomocy Społecznej w Warszawa Międzylesie (1977-1994), Poradni Odwykowej Wa-wa ul.Pawińskiego (80-85) oraz w Centrum Zdrowia Dziecka Warszawa Międzylesie (1985-2012).


Autor popularnej techniki – Mobilnej Rekreacji Muzycznej (MRM) 1986r – OZURA, 1995r – UZOZURA, poradników – Apteczki Muzycznej, Elementów Profilaktyki i terapii muzycznej (2004). Opracował kasety magnetofonowe i płyty – Muzyka na Rp., „Relaks rodzinny”, „Dla kobiet w ciąży” (analog, PN – 1987), wspólnie z Markiem Bilińskim „Refleksje”, Marcinem Siwcem „Wodospady”, Przemysławem Kieżlem „Kurki, pieski i kaczuszki”. Autorskie wydania: „CD-Reelax”, „NotOnlyMozart” , „MRM – instruktaż”, „Relaks Aktywizacja” (WSiP, 2014).


Były członek Krajowej Rady Muzykoterapii (2012). Prowadził trening relaksacyjny w Przychodni Rehabilitacyjnej Warszawa ul.Sielecka (2008-2013). Wykładowca Wydziału Muzykoterapii Akademii Muzycznej w Łodzi (od 1999 do 2015 roku).


Popularyzator medialny (250 autorskich audycji radiowych w „Czwórce” Polskie Radio w latach 1985-1990. Sekcja Prof. /Terap.SPAM/94/, Koncerty Rekreacyjne z Martą Gozdecką, Włodzimierzem  Nahornym, Jerzym Derflem, a także Markiem Bilińskim.

Od 1986r do chwili obecnej prowadzi szkolenia stacjonarne i wyjazdowe z MRM w ośrodkach pedagogiczno-medycznych (ponad 350 szkoleń).


Dysponuje autorskimi filmami z zajęć muzykoterapii. Aktualnie współpracownik Centrum Wspomagania Rozwoju Osobowości w Warszawie  – szkolenia MRM (2015), wczesne wspomaganie, zajęcia relaksacyjne w Polskim Centrum Edukacji w Warszawie. (źródło: maciejkieryl.wordpress.com)Uczestnikami  warsztatów byliterapeuci , terapeuci zajęciowi, pedagodzy, arteterapeuci  i uczniowie  Szkoły Policealnej im. Jadwigi Romanowskiej w Elblągu,  którzy kształcą się na kierunku Terapeuta Zajęciowy. Podczas zajęć była okazja aby doświadczyć różnorodnych ćwiczeń oddechowych, rytmicznych, perkusyjnych, wyobrażeniowych, relaksacyjnych stymulowanych muzyką improwizowaną na żywo.


Poznano wszystkie etapy MRM i związane z nimi ćwiczenia.  Pan doktor przybliżył również  bardzo ciekawą  historię leczniczego działania muzyki różnych epok oraz historię muzykoterapii w Polsce. Dziękujemy Panu dr Maciejowi Kieryła za bardzo ciekawe warsztaty, licząc na następne spotkanie.


Organizatorem spotkania było Elbląskie Stowarzyszenie „ PRO- FAMILIA”, spotkanie odbyło się w Młodzieżowym Domu Kultury w Elblągu przy ul. Bema. Pragniemy serdecznie podziękować Dyrekcji za stworzenie wspaniałych warunków do przeprowadzenia w/w warsztatów.


Czytaj więcej na https://info.elblag.pl/31,53923,Spotkanie-z-Mobilna-Rekreacja-Muzyczna-dr-Macieja-Kieryla.html#ixzz5D1GrmPFm

************************************************************************************************************************************

Wielkanoc to czas otuchy i nadziei, czas odradzania się wiary w siłę Chrystusa i drugiego człowieka. Zarząd Elbląskiego Stowarzyszenia „ PRO-FAMILIA ”   przesyła dla wszystkich Sympatyków i Przyjaciół, najlepsze życzenia, życzenia pięknych Świąt Wielkanocnych, pełnych wiary, nadziei                             i miłości… a także ciepłego, wiosennego nastroju  oraz radości                                 ze Zmartwychwstania Chrystusa , aby Święta Wielkanocne przyniosły radość oraz wzajemną życzliwość,   by stały się źródłem wzmocnienia ducha. Niech Zmartwychwstały, który niesie odrodzenie napełni Was pokojem                          i wiarą,  niech da siłę w pokonywaniu codziennych trudności                                      i pozwoli z ufnością patrzeć w przyszłość !

Wielkanoc 2018r.

**********************************************************************************************************************************

ZAPROSZENIE

Dnia 06.03.2018r.(wtorek ) o godz. 16.00

Na  spotkaniu Grupy Wsparcia odbędzie  się spotkanie edukacyjne

„Trening funkcji poznawczych”

w Środowiskowym Domu   Samopomocy Filia nr3
Elbląg ul. Winna 9

Kilka słów  o trenerze prowadzącym szkolenie w dniu 06.03.2018r.

Pani KATARZYNA GRABIA z zawodu: specjalista terapii uzależnień, psycholog, trener umiejętności społecznych.

Pani Katarzyna swoje doświadczenie zawodowe zdobywała m.in. w ośrodkach rehabilitacyjno-readaptacyjnych dla dzieci i młodzieży, Wojewódzkim Zespole Lecznictwa Psychiatrycznego w Olsztynie,   czy przychodni psychoterapii profilaktyki i leczenia uzależnień.

Jako trener dzieli się swoją wiedzą oraz doświadczeniem z osobami zatrudnionymi w placówkach pomocowych typu: środowiskowe domy samopomocy, domy pomocy społecznej, warsztaty terapii zajęciowej.                                                                                              Regularnie uczestniczy w kursach, które podnoszą jej zawodowe kompetencje.

Pani Katarzyna zrealizowała przede wszystkim szkolenia i warsztaty z zakresu:

 • kształtowanie właściwych relacji z rodzinami osób z zaburzeniami psychicznymi i niepełnosprawnością intelektualną;
 • praca z osobą chorą na Alzheimera;
 • prawa mieszkańca, kierunki terapii i metody pracy z mieszkańcami DPS;
 • treningu umiejętności społecznych;
 • postępowania w przypadku zachowań niepokojących i agresywnych wśród podopiecznych;
 • treningu funkcji poznawczych.

DO ZOBACZENIA

**************************************************************

Zaproszenie

Elbląskie Stowarzyszenie na Rzecz Pomocy Osobom Chorym Psychicznie ich Rodzinom i Opiekunom „PRO – FAMILIA”

zaprasza  na spotkanie edukacyjne   organizowane  w ramach Kampanii Edukacyjno Informacyjnej          z lekarzem psychiatrą Rafałem Łuczakiem w dniu 18.10.2017r.(środa ) o godz. 1800

w Środowiskowym Domu   Samopomocy
ul. Winna 9

Temat: Ustalanie granic w pracy z osobami z zaburzeniami psychicznymi .

Ze względów organizacyjnych prosimy o potwierdzenie przybycia

tel. (055)235-11-23 lub osobiście.

**************************************************************************************************************************************************************************************

Dzień dobry,

Serdecznie zapraszamy na spotkanie                                                                                                    w dniu 05.09.2017r.  / wtorek/

na godz. 17.00

w ramach Kampanii Edukacyjno Informacyjnej .

Miejsce : Elbląg ul. Winna 9

w Środowiskowym Domu Samopomocy Filia nr 3

Wykład poprowadzi pedagog                                                                                                     pani Adrianna Sijka-Kłusewicz

Moja praca zawodowa od wielu lat związana jest z pomaganiem osobom oraz rodzinom znajdującym się w kryzysie życiowym, wykluczonym lub zagrożonym wykluczeniem społecznym.

Problem przemocy z racji wykonywanego zawodu oraz osobistego zaangażowania  jest mi bardzo bliski. W Specjalistycznym Ośrodku Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w Elblągu jestem zatrudniona od marca 2011roku z początku na stanowisku pracownika socjalnego,obecnie pełnię funkcję pedagoga. W Ośrodku zajmuję się przede wszystkim udzielaniem szeroko rozumianego wsparcia osobom i rodzinom zamieszkałym w SOW, w zakres którego wchodzi :

- zapewnienie bezpiecznego schronienia oraz izolacji od sprawcy,

- poradnictwo  z zakresu  problemu przemocy w rodzinie,

- praca z klientem ukierunkowana na wyjście z kryzysu,

- opracowywanie Indywidualnych Planów Pomocy osobom i rodzinom wychodzących z kryzysu,

- konsultacje opiekuńczo-wychowawcze oraz przysługujących praw,

- zajęcia w ramach Grupy Wsparcia dla Osób Doświadczających Przemocy organizowanych na terenie Ośrodka dla mieszkańców oraz osób z zewnątrz.

Na wykonywanie mojej pracy zawodowej w pełni profesjonalnie pozwala mi  doświadczenie zawodowe oraz zdobyte kwalifikacje. Ukończyłam szkolenie z zakresu II stopnia specjalizacji w zawodzie pracownik socjalny w zakresie przygotowania ogólnego i specjalistycznego na kierunku ,, Praca socjalna z osobami będącymi ofiarami przemocy”

Ponad to:

 • kurs Akademia Innowacyjnych Metod Pracy z Klientem zagrożonym wykluczeniem społecznym, specjalizacja: Terapia skoncentrowana na Rozwiązaniach”
 • kurs ,,Problemy dzieci z rodzin patologicznych związane z przemocą,wykorzystywaniem seksualnym. Metody i formy pracy z dziećmi z zaburzeniami zachowania,mającymi skłonności do   przemocy fizycznej i psychicznej wobec młodszych, słabszych wychowanków. Metody wsparcia oraz pracy z ofiarami przemocy.
 • prowadzenie warsztatów profilaktycznych w szkołach.
 • współuczestnictwo w tworzeniu i realizacji informatorów i ulotek edukacyjnych.

W ramach spotkania w dniu 05.09.2017r. postaram się przybliżyć problem zjawiska przemocy m.in.

- co to jest przemoc,czym różni się przemoc od konfliktu,różnice między złością, agresją i przemocą.

- rodzaje przemocy,

- cykl przemocy,

- mechanizmy przemocy…dlaczego kobieta zostaje?,o mężczyznach stosujących przemoc wobec kobiet.

- fakty i mity na temat przemocy,

- skąd się bierze przemoc,

- skutki doświadczania przemocy,

- strategie radzenia sobie w sytuacjach kryzysu życiowego,gdzie szukać pomocy…

- materiały edukacyjne oraz informacyjne.

Adrianna Sijka-Kłusewicz

Pani  Adrianna pracuje w Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia

Dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w Elblągu

ul. Związku Jaszczurczego 17


**********************************************************************************************************************

Znalezione obrazy dla zapytania KWIATY

” Każda radość , którą

niesiemy innym zawsze

do nas powraca „

Zenta Maurina

PODZIĘKOWANIE

ZARZĄD ELBLĄSKIEGO STOWARZYSZENIA

NA RZECZ POMOCY OSOBOM CHORYM PSYCHICZNIE ICH RODZINOM  I  OPIEKUNOM  „ PRO – FAMILIA ”

składa serdeczne podziękowania

WSZYSTKIM , KTÓRZY PRZEKAZALI

1 % PODATKU DOCHODOWEGO za 2016

NA POMOC NASZEJ ORGANIZACJI .

Otrzymane pieniądze pozwolą na jeszcze lepsze realizowanie naszych zadań .

KONKURS  PLASTYCZNY

Elbląskie Stowarzyszenie na Rzecz Pomocy Osobom Chorym Psychicznie ich Rodzinom          i Opiekunom  „ PRO-FAMILIA ”  wraz   z   Środowiskowym Domem Samopomocy                Filia nr 3 , organizują w ramach  realizacji zadania „ Profilaktyka zdrowia psychicznego”, konkurs plastyczny pod hasłem

ŻYJ BEZ PRZEMOCY

Do udziału zapraszamy uczniów szkół ponadgimnazjalnych , studentów , Domy Kultury, biblioteki , DPS –y , WTZ-y ,  ŚDS-y  oraz wszystkie osoby chętne.

Celem akcji jest popularyzacja wiedzy na temat chorób psychicznych , zachęcanie społeczeństwa do czynnego zainteresowania się problematyką osób  chorych  psychicznie oraz  ich rodzin i opiekunów .

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w naszym konkursie .

Kontakt :

1). Elbląskie Stowarzyszenie  „ PRO-FAMILIA ”

kom.665 702 229

2).Środowiskowy Dom Samopomocy Filia Nr3

ul. Winna 9 Elbląg

tel: 055/ 235- 11 – 23

Osoby odpowiedzialne

Wioletta Grzelak

Elżbieta Nike

PRO-FAMILIA_A5_2017

Kampania Edukacyjno – Informacyjna 2017r. „ Profilaktyka zdrowia psychicznego”

Elbląskie Stowarzyszenie na Rzecz Pomocy Osobom Chorym  Psychicznie ich Rodzinom                    i Opiekunom „PRO – FAMILIA” organizuje Kampanię Edukacyjno – Informacyjna poświęconą profilaktyce zdrowia psychicznego w okresie od maja do października  2017r.

W ramach kampanii proponujemy:

 • wykłady, warsztaty ze specjalistami psychiatrą, terapeutą uzależnień, psychologiem, specjalistą ds. przemocy i promocji zdrowia. ;
 • warsztaty z arteterapii;
 • konkurs plastyczny   „ Żyć  bez przemocy”

Przewidziane nagrody.

Prace należy dostarczyć do 08 września 2017r. w siedzibie stowarzyszenia;

 • piknik integracyjny z okazji Ogólnopolskich Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie „ Schizofrenia – Otwórzcie Drzwi” w dniu 14.09.2017r. w Parku Krajobrazowym Bażantarnia w godz. 15.00 – 18.00
 • zajęcia taneczne;
 • korzystanie z materiałów edukacyjnych w trakcie trwania kampanii.

Kampania trwa od maja 2017r. do października 2017r.

W sprawie udziału w proponowanych zajęciach prosimy o kontakt telefoniczny lub bezpośrednio w siedzibie stowarzyszenia.

Kontakt 55 235 11 23

e-mail: pro_familia@vp.pl

Kampanię  Edukacyjno – Informacyjną  stowarzyszenie prowadzi od kilku lat, istnieje duże zainteresowanie wśród odbiorców tj. młodzieży, osób doświadczających kryzysy psychiczne, rodzin i opiekunów . Partnerem w realizacji  kampanii będą media lokalne oraz organizacje pozarządowe i instytucje samorządowe.

Kampania jest dofinansowana ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przy Urzędzie Miasta Elbląg.


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

W ramach XIX WARMIŃSKO-MAZURSKICH DNI RODZINY

pod hasłem : „MIŁOŚĆ W RODZINIE NIGDY NIE ZAGINIE”

dnia 08.06.2017 odbył się XII Integracyjny Rajd Rowerowy zorganizowany przez Środowiskowy Dom Samopomocy  ul .Winna 9 przy Domu Pomocy Społecznej ul.Pułaskiego 1c w Elblągu oraz Elbląskie Stowarzyszenie „PRO-FAMILIA”.

Współorganizatorzy:

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji ul. Karowa 1 Elbląg,

Szkoła Policealna im. Jadwigi Romanowskiej „MEDYK” w Elblągu.

Rajd rozpoczął się z od wiaty Irenka w malowniczym Parku Bażantarnia , który został poprowadzony już po raz kolejny przez Pana Marka Kamma. Tym razem Pan Kamm zaproponował  uczestnikom przejażdżkę i wspinaczkę na Górę Chrobrego. Lekko i łatwo więc nie było, ale wspaniała panorama Elbląga z tego najwyższego wzniesienia naszego miasta wynagrodziła wszelkie trudy. Na mecie rajdu uczestników przywitano  gromkimi  brawami. Ładna pogoda, zapach i smak pieczonych kiełbasek oraz piosenki grane                  i śpiewane przy akompaniamencie gitary oraz  skrzypiec, sprawiły,  że wszyscy czuliśmy się  zjednani oraz weseli.

Pragniemy jeszcze raz serdecznie  podziękować Panu Markowi Kamm za profesjonalne poprowadzenie naszego rajdu, wszystkim przybyłym gościom oraz uczestnikom.

Fotorelacja jest tutaj:

http://marecky.bikestats.pl/1587363,To-tu-to-tam-po-Elblagu.html.

http://sport.elblag.net/artykuly/xii-integracyjny-rajd-rowerowy-z-markiem-kammem-po,30591.htm


****************************************************************************************************

Niech Zmartwychwstały Pan
będzie obecny w naszych domach,
niech opromienia nas blaskiem
swej miłości i przemienia to, co szare,
w kwitnący ogród…
Najserdeczniejsze życzenia
wielkanocne składają

ZARZĄD I CZŁONKOWIE

ELBLĄSKIEGO STOWARZYSZENIA

PRO – FAMILIA

**************************************************************************************************************************************************************************************

Z okazji świąt Bożego Narodzenia,

przepełnionych nadzieją i magią

wigilijnej nocy, kierujemy do Państwa

płynące z serca życzenia radosnych,

spokojnych świąt oraz pomyślności

w nadchodzącym Nowym Roku

Zarząd i Członkowie

Elbląskiego Stowarzyszenia

„ PRO – FAMILIA ”


*************************

GRATULACJE PANI PREZES !!!!!!!

Elblążanka odznaczona Medalem Komisji Narodowej zasługi dla oświaty. „Praca nauczyciela jest trudna, ale piękna”

14.10.2016, 07:00:42 Rozmiar tekstu: A A A
Elblążanka odznaczona Medalem Komisji Narodowej zasługi dla oświaty. "Praca nauczyciela jest trudna, ale piękna"

Fot. Ryszard Biel

Ludwika Załuska, decyzją ministra edukacji narodowej, została odznaczona Medalem Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i edukacji. Elblążanka od wielu lat naucza przyszłych terapeutów zajęciowych – jest współautorką podstawy programowej na tym kierunku, oprócz tego pracuje z osobami chorymi umysłowo.

Gratuluję. To wyjątkowe wyróżnienie dla nauczyciela?

Gdy się dowiedziałam o tym, że otrzymam medal, byłam bardzo zaskoczona. Oczywiście, że to wyjątkowe wyróżnienie, ale też wielka motywacja do pracy.

Jak Pani myśli, za co je pani otrzymała?

Trudno się tak chwalić.

Proszę powiedzieć jak długo pani naucza?

Od czternastu lat wykładam w Szkole Policealnej im. Jadwigi Romanowskiej. Jestem współautorką podstawy programowej kształcenia w kierunku terapeuta zajęciowy, która weszła w życie w 2012 roku.

To chyba ciężkie zadanie wybrać te informacje, te zagadnienia, które dobry terapeuta powinien znać, stworzyć bazę, na podstawie której będzie zdobywał wiedzę?

Rzeczywiście, trudne. Jednak nie robiłam, tego sama, pracowałam z zespołem. Ponad rok tworzyliśmy tę podstawę, ale cieszę się z efektu. Udało nam się wprowadzić trochę innowacji, między innymi pierwszą pomoc.

Pani jednak nie jest tylko nauczycielką, z powodzeniem łączy pani teorię z praktyką.

Przede wszystkim jestem kierownikiem środowiskowego domu samopomocy dla osób chorych psychicznie. Działam w Elbląskim Stowarzyszeniu Pro-Familia, które powstało z inicjatywy rodzin osób chorych psychicznie, beneficjentów oraz osób bezpośrednio pracujących z chorymi psychicznie. Rzeczywiście, dzięki temu łączę teorię z praktyką. Zresztą to samo staram się przekazywać moim uczniom, którzy mając styczność z podopiecznymi domu, uczą się nawet nie tyle ode mnie ile od nich.

Nie ukrywajmy, to jednak bardzo trudna praca.

Oczywiście. Trudna i wymagająca, ale też bardzo przyjemna, dająca ogromną satysfakcję. Dzięki niej uczę się pokory, uczę się innego człowieka.

Tę pokorę, ten szacunek do innego człowieka od jakiegoś czasu próbuje pani również przekazać innymi.

Od kilku lat organizujemy Drzwi Otwarte, podczas Dni Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię. Prowadzimy kampanie edukacyjne, szczególnie skierowane do rodzin naszych podopiecznych. To cykl spotkań z psychologiem, prawnikiem, psychiatrą. Dzięki temu mogą więcej dowiedzieć się na temat choroby, na którą cierpi ich bliski, tego, jak mu pomóc, a czasem również jak pomóc sobie. Cieszę się, że coraz więcej rodzin chce w nich uczestniczyć. Nie wszystkie, ale jest to zdecydowanie większa grupa niż chociażby kilka lat temu.

Z czego wynika ta niechęć. Rodziny wstydzą się osób chorych psychicznie?

Myślę, że ten wstyd, czasami nawet trochę strach, wynika z niewiedzy.

Podobnie to zresztą wygląda w ogóle w społeczeństwie. Udało wam się już zmienić choć trochę nastawienie elblążan do chorych psychicznie?

Trochę tak, ale na pewno mamy jeszcze sporo do zrobienia w tej materii.

Oficjalne wręczenie odznaczenia odbędzie się w poniedziałek w Olsztynie.

Czytaj więcej na http://info.elblag.pl/35,47506,Elblazanka-odznaczona-Medalem-Komisji-Narodowej-zaslugi-dla-oswiaty-Praca-nauczyciela-jest-trudna-ale-piekna.html…#ixzz4NQ0AwxBA

************************************

Zaproszenie

Serdecznie zapraszamy na spotkanie dla rodzin i opiekunów                            osób chorujących psychicznie

Tematyka spotkań :

18.10.2016r. ( wtorek ) godz. 11.00

Skutki pożądane i niepożądane zażywania substancji psychoaktywnych

Osoba  prowadząca :

Mgr Agnieszka Joć – pracuje  w KARAN – Poradni Uzależnień od Substancji Psychoaktywnych w  Elblągu .

19.10 . 2016 r. (środa ) godz. 16.30

Spotkanie z prawnikiem

Osoba prowadząca :

Radca prawny Marcin Bielecki doceniany za pomoc potrzebującym .

26.10 . 2016 r. (środa ) godz. 16.00

Spotkanie z lekarzem psychiatrą

Osoba  prowadząca :

Lekarz psychiatra Rafał Łuczak pracujący w Elbląskim Szpitalu Specjalistycznym z Przychodnią Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Elblągu

****************************************************************************

Zaproszenie

Serdecznie zapraszamy na spotkanie dla rodzin osób chorujących psychicznie

„Efektywna komunikacja z osobą chorującą psychicznie”.

Tematyka spotkania:

1.      Zasady efektywnej komunikacji z osobą chorą

2.      Rozwiązywanie konfliktów i problemów

Spotkanie będzie miało formę  warsztatową. Uczestnicy będą mieli możliwość omówienia problemów, których doświadczają oraz przećwiczenia omawianych zagadnień. Będzie składało się z dwóch trzygodzinnych części.

Data spotkania – 12 październik (środa), godz. 17.00 – 20.00.

Osobą prowadząca:

Bożena Ziółkowska – psycholog, psychoterapeuta. Pracuje w Środowiskowym Domu Samopomocy dla Osób Chorujących Psychicznie w Elblągu oraz w Specjalistycznym Ośrodku Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie. Prowadzi psychoterapię indywidualną i grupową, udziela poradnictwa psychologicznego praz pomocy seksuologicznej, przeprowadza szkolenia i warsztaty terapeutyczno- rozwojowe.

Spotkanie jest realizowane  w ramach Kampanii edukacyjno – informacyjnej

„Profilaktyka zdrowia psychicznego ”

Kampania jest współfinansowana ze środków PFRON

************************************************************************************************************

KONKURS  PLASTYCZNY

Środowiskowy Dom Samopomocy Filia nr 3  wraz  z  Elbląskim Stowarzyszeniem  na Rzecz Pomocy Osobom Chorym Psychicznie ich Rodzinom i Opiekunom    „ PRO-FAMILIA ”, organizują w ramach  obchodów Ogólnopolskiej Kampanii „SCHIZOFRENIA – OTWÓRZCIE DRZWI” konkurs plastyczny pod hasłem                                                                                                 ŻYJ ZDROWO … BEZ NAŁOGÓW

Do udziału zapraszamy uczniów szkół ponadgimnazjalnych , studentów ,  Domy Kultury ,biblioteki , DPS –y , WTZ-y ,  ŚDS-y  oraz wszystkie osoby chętne.

„SCHIZOFRENIA – OTWÓRZCIE DRZWI” odbywa się corocznie w całej Polsce . Celem tej akcji jest popularyzacja wiedzy na temat chorób psychicznych   –  schizofrenii , zachęcanie społeczeństwa do czynnego zainteresowania się problematyką osób  chorych  psychicznie oraz  ich rodzin i opiekunów .

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w naszym konkursie .

Kontakt :

Osoby odpowiedzialne Elżbieta Nike  i  Wioletta Grzelak Środowiskowy Dom Samopomocy Filia Nr3

ul. Winna 9  82 – 300 Elbląg

tel: 055/ 235- 11 – 23

e-mail : pro_familia@vp.pl

REGULAMIN-KONKURSU-PLASTYCZNEGO – 2016

*****************************************************************************

*******************************************************************

Już po raz kolejny  mieliśmy  przyjemność gościć uczestników Integracyjnego  Rajdu Rowerowego . Był to już XI odsłona imprezy, której organizatorami było Elbląskie Stowarzyszenie „Pro-Familia” i Środowiskowy Dom Samopomocy Filia nr 3 przy Domu Pomocy Społecznej ul. Pułaskiego 1c. Rajd poprowadził pan Marek Kamm , który tym razem zaproponował  uczestnikom przejażdżkę po szlaku GreenVelo na odcinku w Parku Bażantarnia.

Rajd został zorganizowany w ramach Kampania Edukacyjno – Informacyjna 2016r. „ Profilaktyka zdrowia psychicznego”

W ramach kampanii proponujemy:

 • wykłady, warsztaty ze specjalistami psychiatrą, terapeutą uzależnień, psychologiem, specjalistą z dziedziny seksuologii, prawnikiem;
 • warsztaty z arteterapii;
 • konkurs plastyczny   „ Żyj zdrowo……bez nałogów”

Przewidziane nagrody.

Prace należy dostarczyć do 09 września w siedzibie stowarzyszenia;

 • piknik integracyjny z okazji Ogólnopolskich Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie „ Schizofrenia – Otwórzcie Drzwi” w dniu 15.09.2016r. w Parku Krajobrazowym Bażantarnia  godz. 15.00 – 18.00
 • zajęcia z Agua fitness dla rodzin i opiekunów;
 • korzystanie z materiałów edukacyjnych w trakcie trwania kampanii.                                                                 KAMPANIA WSPÓŁFINANSOWANA                                  JEST ZE ŚRODKÓW  PFRON
 • Imprezie towarzyszyły jak zwykle : dobra zabawa , uśmiech oraz coś na pokrzepienie sił .
 • WIĘC DO ZOBACZENIA ZA ROK :-)

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

W  ramach prowadzonej    Kampanii Edukacyjno-Informacyjnej     ” Profilaktyka zdrowia psychicznego jako realizacja umowy  zawartej pomiędzy Gminą Miasto Elbląg reprezentowaną przez Prezydenta Miasta Elbląg Pana Witolda Wróblewskiego a Elbląskim Stowarzyszeniem                        „PRO – FAMILIA”.

Zapraszamy na spotkanie z specjalistami:

 1. seksuolog - 13.10.2015r. o godz.17.30
 2. lekarzem psychiatrą -  28.10.2010r. o godz.17.30

Spotkania odbędą się w siedzibie stowarzyszenia przy ul.Winnej 9 w Elblągu

Planowane są również spotkania z terapeutą uzależnień oraz dietetykiem , terminy podamy na naszej stronie .

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

W ramach prowadzonej od maja

Kampanii Edukacyjno – Informacyjnej                             ” Profilaktyka zdrowia psychicznego” zapraszamy na warsztaty z arteterapii w ramach realizacji umowy  zawartej pomiędzy Gminą Miastem Elbląg reprezentowaną przez Prezydenta Miasta Elbląg – Pana Witolda Wróblewskiego a Elbląskim Stowarzyszeniem                     „PRO – FAMILIA”.           Na warsztaty zapraszamy do siedziby stowarzyszenia przy ul. Winnej 9 w Elblągu w dniu 04.08.2015r. o godz.16.00 .Udział w warsztatach jest bezpłatny .

Serdecznie zapraszamy .

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

UWAGA!!!

Elbląskie Stowarzyszenie na Rzecz Pomocy Osobom Chorym Psychicznie ich Rodzinom         i Opiekunom „PRO – FAMILIA”, zaprasza osoby dorosłe  ze zdiagnozowanymi zaburzeniami psychicznymi a w szczególności osoby przewlekle psychicznie chore do wzięcia udziału w projekcie: „ Obóz terapeutyczno – rekreacyjny jako forma przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu osób  z zaburzeniami psychicznymi” organizowanym w górach w dniach 28.08.2015r. – 06.09.2015r. Zadanie realizowane jest przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Warmińsko – Mazurskiego ze środków PFRON. Oferta skierowana jest do osób z powiatu elbląskiego, grodzkiego i ziemskiego. Działania zaproponowane w ramach realizacji zadania mają umożliwić osobom z zaburzeniami, zwłaszcza osobom przewlekle psychicznie chorym przezwyciężenie trudnych sytuacji życiowych pojawiających się w związku z wykluczeniem społecznym tej grupy osób. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt w siedzibie stowarzyszenia ul. Winna 9 w Elblągu od dnia 03.08.2015r

Wakacje trwają a my pracujemy !!!

serdecznie zapraszamy rodziny                  i opiekunów osób chorych psychicznie

na spotkanie edukacyjne z zakresu promocji zdrowia , które zostanie poprowadzone przez specjalistę ds. promocji zdrowia                            p. Danutę Stanicką

08.07.2015r o godz 16ºº

w Środowiskowym Domu Samopomocy           ul. Winna 9

W dniu 18.06.2015r. zorganizowano X Integracyjny  Rajd Rowerowy.                          Zawodnicy wystartowali  o godz. 15.00  z      Parku Bażantarnia przy wiacie Margitka.            Peleton poprowadził Pan Marek Kamm . Zawodnicy zostali nagrodzeni drobnymi upominkami. Rajd zakończył się piknikiem rodzinnym w parku Bażantarnia.

10. Integracyjny Rajd Rowerowy

Rodzaj Rajd Rowerowy
Termin 2015-06-18
Kraj Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Miejsce Elbląg

Środowiskowy Dom Samopomocy Filia nr 3 przy Domu Pomocy Społecznej w Elblągu oraz Elbląskie Stowarzyszenie Na Rzecz Pomocy Osobom Chorym Psychicznie Ich Rodzinom i Opiekunom „Pro-Familia” serdecznie zaprasza na 10. Integracyjny Rajd Rowerowy, który odbędzie się w Bażantarni w czwartek, 18 czerwca o godz. 15. Program rajdu 15.00 Zbiórka w Parku Bażantarnia przy wiacie Margitka. 15.15 Rozpoczęcie rajdu- Start z polany z wiatami(wiata Margitka), czerwonym szlakiem do Parasola. 16.00 Zakończenie w parku „Bażantarnia”, przy wiacie Margitka , wspólna zabawa przy ognisku. Dla chętnych osób proponujemy dodatkowy rajd pod górę Mostka Elewów do Szlaku Niebieskiego. Rajd poprowadzi profesjonalnie, znany elbląski Oficer Rowerowy Marek Kamm. http://wrower.pl

Jak co roku trwa Kampania  Edukacyjno – Informacyjna

………………….

Niech Zmartwychwstanie Pańskie,

które niesie odrodzenie duchowe,

napełni wszystkich spokojem i wiarą,

da siłę w pokonywaniu trudności

i pozwoli z ufnością patrzeć w przyszłość.

życzy Zarząd Elbląskiego Stowarzyszenia „ PRO-FAMILIA”

…………………………………………………………………………………………………………………………………..

Błogosławionych, radosnych,

obfitych w dobroć i miłość,

Świąt Bożego Narodzenia

oraz jak najwięcej jasnych dni

w Nowym 2015 Roku

życzy

Zarząd Elbląskiego Stowarzyszenia PRO – FAMILIA

Kampania Edukacyjno – Informacyjna. Elbląskie Stowarzyszenie Na Rzecz Pomocy Osobom Chorym Psychicznie Ich Rodzinom i Opiekunom  „ PRO –FAMILIA” w ramach realizacji zadania dofinansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przeprowadziło Kampanię Edukacyjno – Informacyjną , w czasie której odbyło się wiele spotkań dotyczących profilaktyki zdrowia psychicznego.   Kampania realizowana w miesiącach była w okresie maj – wrzesień 2014r.                                                                                                                       Zorganizowano spotkania psychoedukacyjne dla osób po kryzysach psychicznych , ich rodzin i opiekunów oraz dla elbląskiej młodzieży, które prowadzili  psycholodzy, psychiatra, terapeuci, doradca zawodowy. W ramach kampanii odbyły się warsztaty z arteterapii w  Centrum Spotkań Europejskich” ŚWIATOWID”.   W czerwcu specjalista rehabilitacji zawodowej i społecznej z Niemiec przeprowadził warsztaty dla uczestników i terapeutów Środowiskowego Domu Samopomocy oraz młodzieży z Zespołu Szkół Mechanicznych i Szkoły Policealnej im. J. Romanowskiej. Celem  kampanii było  przybliżenie problematyki związanej z funkcjonowaniem psychospołecznym osób chorujących psychicznie. Partnerem w realizacji  Kampanii były media lokalne oraz placówki działające na rzecz osób chorych psychicznie.  Jeden raz w miesiącu organizowane były Drzwi Otwarte w Środowiskowym Domu Samopomocy przy ul. Winnej 9 w Elblągu, podczas których prezentowane były metody  pracy z osobami mającymi problemy psychiczne oraz warsztaty ateterapeutyczne i psychoedukacyjne.  Kampania miała   na celu zmienić wizerunek osób z niepełnosprawnością psychiczną postrzeganych dotąd jako niezaradne i wymagające szczególnej pomocy w podejmowaniu ważnych decyzji dotyczących m.in. podjęcia ponownie nauki, pracy czy też założenia rodziny. Celem było  również zachęcenie przedsiębiorców do przełamywania lęków przed  zatrudnieniem osób po kryzysach psychicznych. Kampanię zakończyła konferencja poświęcona problematyce zatrudnienia osób chorujących psychicznie, która odbyła się  w dniu 18.09.2014r. w Bibliotece Elbląskiej przy ul. Św. Ducha w Elblągu. Dzięki Telewizji Elbląskiej powstał film edukacyjny, który był prezentowany podczas konferencji. Organizatorzy : Elbląskie Stowarzyszenie na Rzecz Pomocy Osobom Chorym Psychicznie ich Rodzinom i Opiekunom „ PRO – FAMILIA” Środowiskowy Dom Samopomocy ul. Winna 9 w Elblągu przy DPS Współorganizatorzy: Samodzielny Publiczny Specjalistyczny Psychiatryczny Zakład Opieki Zdrowotnej we Fromborku

„Świat bez sztuki naraża się na to, że będzie światem zamkniętym na miłość „

— Karol Wojtyła

Mamy przyjemność zaprosić Państwa do wzięcia udziału w  konkursie plastycznym .             Konkurs jest zorganizowany z okazji obchodów Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie, w ramach ogólnoświatowego programu                                       „ Schizofrenia – Otwórzcie Drzwi”.  Dzień ten stał się już tradycją i ma na celu zmianę uproszczonego i krzywdzącego postrzegania osób chorych na schizofrenię oraz stworzenie chorym warunków do reintegracji ze społeczeństwem. Z poważaniem Ludwika Załuska KONKURS PLASTYCZNY REGULAMIN KONKURSU PLASTYCZNEGO ZAPRASZAMY DO WZIĘCIA UDZIAŁU , ŻYCZYMY POWODZENIA :-)

◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊

Wesołych słonecznych i bezpiecznych wakacji, miłego wypoczynku  i uśmiechu na co dzień oraz szczęśliwych  powrotów  do domu

życzy ZARZĄD

Rowerowa integracja dodany przez: Aleksandra Garbecka, w środę o 16:39   http://www.razemztoba.pl/ Około 30 osób wzięło dziś udział w IX Integracyjnym Rajdzie Rowerowym, organizowanym przez elbląskie Stowarzyszenie  „Pro – Familia” oraz Środowiskowy Dom Samopomocy Filia nr 3 przy ul. Winnej 9 . Z parku Traugutta w kierunku Bażantarni ruszyli podopieczni ŚDS przy ul. Winnej oraz zaproszeni goście z Rzecznej oraz z Kamionka Wielkiego. Na miejscu, tradycyjnie czekały na wszystkich okolicznościowe upominki, kiełbaski oraz dobra zabawa przy ognisku. – Wszystkie nasze działania mają na celu integrację osób z chorobami psychicznymi. Rajd jest jednym z jej elementów. Oprócz tego prowadzimy zajęcia psychoedukacyjne dla szkół, których uczniowie biorą np. udział w naszych warsztatach. To także ciekawe doświadczenie dla naszych podopiecznych, którzy często sami prowadzą zajęcia – podkreśla Ludwika Załuska ze Stowarzyszenia „Pro Familia”. Impreza odbyła się w ramach Kampanii Edukacyjno–Informacyjnej oraz obchodów   XVI Warmińsko– Mazurskich Dni Rodziny. Zapraszamy do fotorelacji z imprezy. ************************************************************************************************ Kampania Edukacyjno – Informacyjna Elbląskie Stowarzyszenie Na Rzecz Pomocy Osobom Chorym Psychicznie Ich Rodzinom i Opiekunom  „ PRO –FAMILIA” we współpracy ze Środowiskowym Domem Samopomocy prowadzi kampanię edukacyjno – informacyjną od maja  2014 r. do września 2014 r.    w ramach realizacji zadania dofinansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.                                                                                          Celem  kampanii jest  przybliżenie problematyki związanej z funkcjonowaniem psychospołecznym osób chorujących psychicznie w miejscu zamieszkania, szkole i w pracy. W ramach kampanii  organizowane są  spotkania z młodzieżą szkół ponadgimnazjalnych, policealnych, z wolontariuszami,  pracodawcami, przedstawicielami szkół i uczelni                   oraz przedstawicielami władz miasta Elbląga . Partnerem w realizacji  Kampanii są media lokalne oraz placówki działające na rzecz osób chorych psychicznie.                                                       Od maja  stowarzyszenie zorganizowało wiele spotkań edukacyjno – informacyjnych, których odbiorcami byli uczniowie szkół gimnazjalnych , ponad gimnazjalnych, policealnych,  osoby z problemami psychicznymi, ich rodziny, znajomi, wolontariusze, opiekunowie oraz osoby zainteresowane. W dniu 22.05.2014r. zorganizowano IX Integracyjny Turniej Tenisa Stołowego, w którym uczestniczyli zawodnicy ze Środowiskowych Domów Samopomocy i Zakładu Aktywności Zawodowej z województwa warmińsko – mazurskiego. Turniej odbył się pod Patronatem Pana Prezydenta Miasta Elbląga  Jerzego Wilka,               który również ufundował 3 puchary dla zawodników pierwszych 3 miejsc. Jesteśmy bardzo wdzięczni za pomoc i wsparcie w tym sportowym przedsięwzięciu. W dniu 04.06.2014r. zorganizowano IX Integracyjny  Rajd Rowerowy.                          Zawodnicy wystartowali  o godz. 11.00ul.Traugutta.                                                                               Peleton poprowadził Pan Marek Kamm Pełnomocnik Prezydenta Miasta Elbląg Oficer Rowerowy ds. rozwoju komunikacji rowerowej. Zawodnicy zostali nagrodzeni drobnymi upominkami. Rajd zakończył się piknikiem rodzinnym w parku Bażantarnia. Przez cały okres kampanii ,  raz w miesiącu organizowane są Drzwi Otwarte w Środowiskowym Domu Samopomocy przy ul. Winnej 9, podczas których prezentowane są  metody  pracy z osobami mającymi problemy psychiczne. Kampania ma na celu zmienić wizerunek osób z niepełnosprawnością psychiczną postrzeganych dotąd jako niezaradne i wymagające szczególnej pomocy w podejmowaniu ważnych decyzji dotyczących m.in. podjęcia ponownie nauki, pracy czy też założenia rodziny. Celem jest  również zachęcenie przedsiębiorców do przełamywania lęków przed ich zatrudnieniem. Ideą Kampanii jest hasło: „  Pomimo niepełnosprawności jestem  pełnowartościowym człowiekiem” W trakcie kampanii pokazujemy życie osób niepełnosprawnych w typowych dla osób pełnosprawnych sytuacjach życiowych aby potwierdzić, że w podobny sposób je przeżywają. Główny cel to przełamanie stereotypowego obrazu o osobach niepełnosprawnych psychicznie. Spotkania z młodzieżą gimnazjalną i licealną pomagają  przełamać bariery strachu i zakłopotania w kontaktach z niepełnosprawnymi psychicznie kolegami. Kampanię zakończy konferencja w dniu 12.09.2014r., która przybliży temat zatrudnienia osób chorujących psychicznie. Dalszy program kampanii już wkrótce.

Ludwika Załuska

…………………………………………………………………………………………………………….

Niech te Święta Wielkanocne będą pełne nadziei i wiary, Niech Chrystus Zmartwychwstały przyniesie wiosenne kwiaty radości, miłości, spokoju i szczęścia. Ciepłych, pełnych radosnej nadziei Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, rodzinnego ciepła, radosnych spotkań przy wielkanocnym stole

życzy Zarząd Elbląskiego Stowarzyszenia „ PRO-FAMILIA”


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>